Kraniosakrálna terapia a sphenoid: Hlboký pohľad na význam a vplyv
Sphenoid je jednou z najdôležitejších kostí lebky, umiestnený v strede, kde sa spája s inými kosťami a vytvára základ pre lebku. Jeho tvar je podobný motýľovi a je kľúčový pre stabilitu a pohyb celého krania (lebky). Práca so sphenoidom v rámci kraniosakrálnej terapie je zásadná, pretože jeho dysfunkcia môže mať rozsiahly dopad na zdravie a pohodu jednotlivca.
Fyziológia sphenoidu
Sphenoid je kľúčový pre rôzne funkcie tela. Spája sa so štyrmi hlavnými skupinami kostí lebky a má výnimočný vplyv na:
- Centrálny nervový systém (CNS): Cez svoje spojenia ovplyvňuje sphenoid cirkuláciu mozgomiešneho moku, ktorá je kľúčová pre ochranu a výživu mozgu, či odvod toxínov z mozgu. Ak sa sphenoid nachádza v nefyziologickej polohe, môže to narušiť tok mozgomiešneho moku, čo vedie k neurologickým problémom.
- Hormonálny systém: V blízkosti sphenoidu sa nachádzajú dôležité endokrinné žľazy, ako je hypofýza, ktorá reguluje množstvo hormónov v tele. Dysfunkcia sphenoidu môže spôsobiť hormonálne nerovnováhy, ovplyvňujúce metabolizmus, nálady a reprodukčné funkcie.
- Zmyslové funkcie: Sphenoid sa spája s očnými nervami a sluchovými štruktúrami. Jeho nesprávne postavenie môže viesť k problémom so zrakom (rozmazané videnie, citlivosť na svetlo) a sluchom (hučanie, tinnitus).
Sphenobazilárna synchondróza
Sphenobazilárne sklbenie (SBS) je srdcom kraniálnej bázy a formuje sa od raného vývoja stredovej línie (chrbtice), čím hrá kľúčovú úlohu v pohybe kraniálnych kostí. Dynamika, ktorá prebieha pozdĺž tejto línie, sa odráža v SBS, ktorá vyjadruje zdravie celého systému. Akékoľvek ťažkosti, ktorými telo prechádza, sa manifestujú v rámci stredovej línie (chrbtice) a následne v SBS. Vzorce vyjadrené vo vzťahu medzi sfenoidom a okcipitom odrážajú systémové vzorce a históriu jednotlivca.
Celá kraniálna báza má chrupavčitý pôvod a počas pôrodu nie je sformovaný klb SBS plne vyvinutý. V tejto fáze je SBS formovaný ako chrupavčitý disk, podobne ako symfýza. Následne sa vyvinie do vláknitého mosta, nazývaného synchondróza. V dospelosti sa funkcia SBS ako disku zachováva; často je popisovaný ako synchondróza, ktorá funguje ako symfýza, čím si udržuje svoju schopnosť prispôsobovať sa a tlmiť pohyby.
Fyziologické vzorce
Fyziologické vzorce sa formujú na základe normálnych fyziologických funkcií, pri ktorých dve štruktúry, ako okcipitálna a sfenoidná kosť, rotujú v opačných smeroch. Každý jedinec má unikátne skúsenosti, ktoré sa odrážajú vo svojich vzorcoch, ktoré sú výsledkom vrodenej inteligencie a individuálnej histórie.
Rozlišujeme tri základné fyziologické vzorce:
- flexia,
- extenzia,
- torzia a rotácia s úklonom do strany.
Tieto vzorce sa považujú za normálne, kým sa nevytvorí fixácia alebo zadržanie (nazvime to jednoducho poruchami). Príčiny vzorcov SBS môžu zahŕňať pôrodné procesy, traumy, pády alebo emocionálne šoky. Je dôležité pracovať s týmito vzorcami v prítomnom čase, aby sa predišlo zahlteniu systému a podporilo sa rozriešenie napätia na úrovni tekutín a tkanív.
Fyziologické poruchy sa môžu prejavovať aj takto:
tenzná tupá bolesť v oblasti čela,
tendencia k častým zápalom dutín
tinitus
dyslexia
bolesti spodnej časti chrbtice
Nefyziologické vzorce a ich dopady
Nefyziologické vzorce sú tie, ktoré nie sú umožnené normálnou dynamikou pohybu SBS. Tieto vzorce, spolu so sprievodnými symptómami, majú tendenciu prejavovať sa vo väčších extrémoch a dlhšie pretrvávať. Oslabujú funkciu štruktúr tak, že sklbenie nedokáže fyziologicky kompenzovať. Okcipitálna a sfenoidná kosť strácajú schopnosť rotovať v opačnom smere a sú fixované v rotácii rovnakým smerom, čo vedie k silnému napätiu. Nefyziologické vzorce sú často spôsobené traumatom lebky, prenatálnymi a perinatálnymi udalosťami alebo ranými detskými traumami.
Medzi tri hlavné nefyziologické vzorce patrí laterálne napätie, vertikálne napätie a kompresia.
Nefyziologické poruchy sa môžu prejavovať aj takto:
- silné migrény, tlak vo vnútri lebky,
- endokrinná nerovnováha,
- problémy s učením alebo rozprávaním
- poruchy osobnosti, disociácia, pocit odpojenia od sveta, depresie
- mánio-depresívne stavy, schizofrénia
- stav človeka veľmi ovplyvňuje v bežnom fungovaní
- neurčité/nepopísateľné telesné bolesti
- neprítomnosť sacieho reflexu pri novorodencoch
- veľký emočný stres
- epilepsia, autizmus, mentálne poruchy..
Kraniosakrálna terapia ako riešenie
Terapeut, ktorý má dostatok vzdelania dokáže vzorce na sphenoide presne definovať a dokáže s nimi pracovať. Existuje niekoľko techník, ktoré majú krásny vplyv na tieto poruchy. Je dôležité sa tejto oblasti venovať a prípadné zlé postavenie ovplyvniť, pretože tým ovplyvníme celé telo.
Kraniosakrálna terapia a práca so sfenoidom sú dôležitými aspektmi holistického prístupu k zdraviu. Sféroid je kľúčový pre správnu funkciu nervového a hormonálneho systému. Jeho dysfunkcia môže mať široké a hlboké následky na zdravie a pohodu jednotlivca, najmä u detí s neurologickými a vývojovými poruchami. Kraniosakrálna terapia ponúka efektívny spôsob, ako obnoviť túto rovnováhu, a tým zlepšiť kvalitu života.